Nevidím co vidíš ty, ani nevím ,co víš ty.
/Peter Chelsom a Adrian Dunbar/

Vitamíny II.

9. října 2009 v 12:48 | MUDr. Dimitris K A Č A R A S |  Poraďme si navzájom - rady pre zdravie

vitamin C

Vitamin C neboli kyselina askorbová je látka lehce ve vodě rozpustná. Je důležitou antioxidační látkou pro lidské tělo a je součástí řady dějů při výměně látkové v organismu . Má význam při syntéze kolagenu v pojivové tkáni, při přeměně některých aminokyselin v játrech, při syntéze steroidů v nadledvinkách, ve stimulaci dějů, které probíhají v mozku a při skladování železa v těle. Člověk si nedovede kyselinu askorbovou v těle vytvořit, je závislý na jejím příjmu potravou.
POUŽITÍ
K profylaxi s cílem udržet si správnou hladinu tohoto vitaminu v těle nebo při léčbě hypovitaminózy, tj. nedostatku tohoto vitaminu zejména u dětí, starších osob, kuřáků a alkoholiků. Při hypovitaminóze dochází k poškození krevních kapilár na místě buněčné výstelky, k poškození zubního lůžka, krvácení dásní, špatné hojivosti ran nebo se nedostatek vitaminu C projevuje únavností, slabostí, bolestmi v kostech, povadlou kůží. Kyselina askorbová se podává její při zvýšené spotřebě v těle, jako jsou např. virová onemocnění, stres, chlad a těžká práce. Vitaminu C se užívá také v období po nemoci, operaci a v těhotenství. Používá se také jako doplňkové léčivo při otravách některými dusíkatými barvivy.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělost na vitamin C, při výskytu ledvinných kamenů, při podávání sulfonamidů je nezbytné poradit se s lékařem!
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Příjem vysokých dávek vitaminu C nad 1- 2 g denně může vést k dráždění sliznice žaludku a jícnu, provázené někdy průjmy, bolestmi hlavy, slabostí, nespavosí, dále ke zvýšenému okyselení moče a ke tvorbě ledvinných oxalátových kaménků, k úbytku vitaminu B12 v těle a ke zvýšení hladiny cholesterolu. U alergiků se ojediněle může objevit kopřivka.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Současné podávání některých léčiv může zmenšit vstřebávání kyseliny askorbové ze zažívacího traktu. K nim patří hormonální antikoncepční přípravky, přípravky s obsahem kortikoidů a salicyláty. Vylučování vitaminu C do moče zvyšují barbituráty, tetracyklinová antibiotika a kyselina acetylosalicylová. Kyselina askorbová zlepšuje vstřebávání penicilinových antibiotik.
DÁVKOVÁNÍ
Profylakticky doporučená denní perorální dávka je okolo 50 mg (25-75 mg) denně pro dospělé a dětí nad 10 let. Dětem vevěku 3-10 let se doporučuje dávka poloviční. Potřeba vitaminu C se však značně zvyšuje při infekčních nemocech. Terapeutické dávky jsou vyšší v rozmezí 100-1000 mg denně. Dávku vitaminu C v průběhu těhotenství a období kojení konzultujte slékařem! Při podání vyšších dávek se vitamin C v těle nehromadí, jeho přebytek se vyloučí močí.
UPOZORNĚNÍ
Dlouhodobé užívání dávek vitaminu C nad 150 mg denně nemá smysl, neboť se nadbytek kyseliny askorbové vyloučí močí po dosažení maximální koncentrace v tělesných tkáních. Vitamin C ve vyšších dávkách může ovlivnit správnost výsledků některých laboratorních testů (např. stanovení glukózy v moči). Poraďte se s lékařem, jak dlouho před laboratorními tes
ty je nutno dávkování vitaminu C snížit nebo úplně vysadit!

vitamin D 2

Vitamin D je souhrnné označení pro řadu účinných látek se stejným účinkem: ergokalciferol (vitamin D2), cholekalciferol (vitamin D3), dále analog vitaminu D2 dihydrotachysterol, kalcitriol jako forma vitaminu D3 a syntetické látky kalcipotriol a takalcitol pro místní aplikaci na kůži. Jeho význam spočívá v regulaci hospodaření těla s vápníkem a fosforem .
POUŽITÍ
Spolu s jinými vitaminy k prevenci nedostatku vitaminů v těle, dále k léčbě stavů projevujících se z nedostatku vitaminu D (nedostatečný přívod potravou, poruchy jeho absorpce při poruchách vstřebávání tuků nebo nedostatek UV-záření), při sníženém vstřebávání vápníku a fosfátů ze střeva. Léčba stavů řidnutí kostí - demineralizace kostí, u tetanických stavů, při zvýšené dráždivosti motorických nervů, u sklonu ke křečím.
NEPODÁVAT PŘI:
zvýšené hladině vápníku v krvi, při zvýšeném vylučování vápníku močí, u stavů vážného odvodnění organismu. Nekombinovat s dalšími preparáty s obsahem vitaminu D. Zvýšené opatrnosti je třeba v těhotenství, při kojení a také při současném podávání léků ze skupiny srdečních glykosidů a při nedostatečné činnosti ledvin.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Nechutenství, nevolnost, zvracení, zácpa, bolesti a křeče břicha, dehydratace, zvýšené močení, žízeň, malátnost, bolesti hlavy a psychické změny, což jsou projevy zvýšené hladiny vápníku v krvi.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Účinek vitaminu D se snižuje při současnéaplikaci léčiv vázajících fosfor (léky snižující překyselení žaludeční šťávy s obsahem solí hliníku a hořčíku), barbiturátů a rifampicinu.
DÁVKOVÁNÍ
Denní potřeba vitaminu D u dospělého člověka je okolo 800 m.j. (20 mikrogramů), u dětí 200-400 m.j. (m.j. = mezinárodní jednotka). Pro preventivní podávání se doporučují dávky 400m.j. denně nebo 10 - 12 mikrogramů denně. Při prokázaném výrazném nedostatku vitaminu D je nutno léčebně podávat farmakologické dávky 1 mg, čili 40 000 IU. denně pod lékařským dozorem.
UPOZORNĚNÍ
Podávání farmakologických dávek vitaminu D kojícím matkám může způsobit zvýšenou hladinu vápníku v krvi u kojených
dětí. Poradit se s lékařem!

vitamin E

Vitamin E je v tucích rozpustný vitamin. Chemicky ho tvoří skupina tokoferolů, v lécích se používá biologicky nejúčinnější alfa-tokoferol. Působí jako ochranná složka buněčných membrán .
POUŽITÍ
K prevenci a léčbě nedostatku vitaminu E v organismu, k prevenci vývojových poruch plodu, k doplnění zásoby vitaminu po operacích, při těžkých onemocněních, v rekonvalescenci a při větší zátěži. Jako doplňkové léčivo u neplodnosti, jako podůrný lék hormonální léčby menstruačního cyklu, při klimakterických obtížích, při svalové ochablosti, ve stomatologii ke zlepšení stavu dásní, k prevenci parodontózy, jako podpůrný prostředek při onemocnění kloubového aparátu, při nervových obtížích, při poruchách sliznic dýchacích a polykacích cest.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na vitamin E, vysoké riziko uvolnění krevních sraženin, v prvních třech měsících těhotenství, u dětí do 3 let.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Snášenlivost vitaminu E je dobrá, pouze při dlouhodobém užívání nebo při vysoké dávce mohou vzniknout zažívací obtíže, únava, slabost a bolesti hlavy. Podávání vysokých dávek vitaminu E může mít za následek zhoršenou poruchu srážlivosti krve, která je vyvolaná nedostatkem vitaminu K.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Při správném dávkování nejsou interakce známy. Při současném podávání železa se však potřeba vitaminu E zvyšuje.
DÁVKOVÁNÍ
Za doporučený minimální denní příjem se považuje 10-20 mg vitamínu E. Terapeuticky je však obvyklá denní dávka pro dospělé jedince vyšší 200-400 mg vitaminu E. U dětí je perorální dávka 5-10 mg denně, je však lépe podávání vitaminu E u dětí nad 3 let věku konzultovat s lékařem. Dávkování v těhotenství a v období kojení určuje lékař.
UPOZORNĚNÍ
Opatrnosti je třeba při podávání dětem mladším 12 let a u osob, které používají perorálně podávané přípravky proti krevní srážlivosti a u žen s dlouhodobým užíváním antikoncepčních přípravků. Při výskytu nežádoucích účinků se poraďte s lékařem!
Při současném používání přípravků s vitaminy nebo s minerály je také nutná konzultace s lékařem!

vitamin H

vitamin H, biotin, je kyselina odvozená od derivátu imidazolylpentanové kyseliny, která patří do skupiny tzv. vitagenů. Vitageny jsou látky, které mají význam stavebních a energetických zdrojů pro organismus . Biotin funguje v organismu jako přenašeč tzv. aktivní kyseliny uhličité.
POUŽITÍ
Používá se k léčbě jeho nedostatku v těle, který se projevuje především kožními příznaky spojenými se zánětem kůže, zánětem očních spojivek, zvýšenou citlivostí, zvýšeným výtokem kožního mazu především u dětí, dále únavou, svalovými bolestmi a svalovou ochablostí. Používá se také jako doplněk celkové výživy.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti organismu na vitamin H. Opatrnosti je třeba v těhotenství.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Při podávání spolu s ostatnímivitaminy v malých profylaktických dávkách jsou nežádoucí účinky nepatrné. Může se objevit nevolnost, zvracení, bolesti v oblasti břišní a někdy i bolesti hlavy.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Při současném podávání tetracyklinových antibiotik a léků snižujících překyselení žaludeční šťávy může dojít k jeho sníženému vstřebávání.
DÁVKOVÁNÍ
Denní potřeba biotinu je 150-300 mikrogramů je zcela dostačující. Tato dávka by měla býti plně dodána tělu přijímanou potravou a také produkcí mikrobů ve střevě. Jen u osob, které mají snížené vstřebávání látky ze zažívacího traktu, musí se tato denní dávka doplňovat. V doplňkové léčbě základního onemocnění ve směsi vitaminů je dávka biotinu menší okolo 50 mikrogramů/den.
UPOZORNĚNÍ
Podávání vitagenů konsultovat s lékařem!

vitamin K

Vitamin K1 (fytomenadion) je vitamin rozpustný v tucích. Je nezbytný pro tvorbu faktorů, jež se podílejí na procesu srážení krve. Jeho nedostatek vede ke snížení krevní srážlivosti.
POUŽITÍ
Používá se při nedostatku vitaminu K vlivem jeho špatného vstřebávání z potravy nebo při nedostatečné výživě. Hlavní užití vitaminu K je při profylaxi nebo léčbě poruch krevní srážlivosti, u nemocných se špatným příjmem tuku, při zamezení odtoku žluče nebo při onemocnění jater. Lze ho použít jako protijedu u lidí, kteří byli předávkováni perorálně používanými protisrážlivými přípravky. Vitamin K se podává také při dlouhodobé terapii léků ze skupiny antibiotik, sulfonamidů, léků s obsahem kyseliny salicylové a jejích derivátů.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na vitamin K, u těžších poruch funkce jater, u žloutenky. Vitamin K se podává také při dlouhodobé terapii léků ze skupiny antibiotik, sulfonamidů, léků s obsahem kyseliny salicylové a jejími deriváty.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Pocení, objevení se kožní vyrážky, alergické kožní reakce, křeč svalstva průdušek, modrofialové zbarvení sliznice a kůže okrajových částí těla.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Současné podání sulfonamidů nebo fenacetinu zvyšuje riziko krvácivého účinku, u novorozenců riziko výskytu novorozenecké žloutenky.
DÁVKOVÁNÍ
Denní potřeba vtamínu K je nízká, není přesně stanovena a odhaduje se na 30 mikrogramů/kg, u kojenců stačí 10 mikrogramů/kg k zábraně snížené hladiny protrombinu v krvi. V lehkých případech krvácení se podává vitamín K dospělým perorálně denně v dávce 5-15 mg, dětem mladším 1 roku 2-3 mg denně, dětem ve věku 1-6 let 3-5 mg denně, ve věku 6-15 let 5-10 mg denně. Maximální denní dávka by neměla být vyšší než 40 mg u dospělého jedince. Denní preventivní dávky vitaminu K užívaného spolu s jinými vitaminy v multivitaminových směsích jsou mnohem nižší.
UPOZORNĚNÍ
Podávání vitaminu K by mělo být konzultováno s lékařem! Fytomenadion prochází přes placentární bariéru z organismu
matky do plodu.

vitamin P

Vitamin P, také rutin nebo rutosid, je rostlinný glykosid patřící do skupiny látek, které upravují sníženou odolnost a zvýšenou propustnost krevních vlásečnic . Působí tak nejlépe ve spolupráci s vitaminem C.
POUŽITÍ
Látka se používá kléčení zvýšené lomivosti a propustnosti krevních vlásečnic způsobených různými chorobami (chorobná krvácivost na podkladě cévním, změny na sítnici při cukrovce, při nedostatku vitaminu C). Při nedostatku vitaminu C je nutno současně podávat i tento vitamin. Dalšími indikacemi jsou poruchy funkce žil dolních končetin, jejich otoky, případně při hemoroidech.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na rutosid.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Rutosid je obvykle velmi dobře snášen, ojediněle se mohou objevit zažívací potíže (pocit těžkosti od žaludku). U osob s přecitlivělostí může vzniknout ekzém, kopřivka, výjimečně astmatický záchvat.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Interakce nejsou uváděny.
DÁVKOVÁNÍ
Podává se obvykle v dávce 20 - 40 mg 3x denně, děti od 3 let 20 - 30 mg denně.
UPOZORNĚNÍ
Pokud nedojde ke zlepšení zdravotního stavu do 7 dne léčby, poraďte se s lékařem.

vitamin PP

Vitamin PP je vitamin B3, známý také jako nikotinamid. Je to pro organismus velice důležitá látka k udržení harmonické funkce centrálního nervového systému, kůže a trávicího ústrojí, významný pro srdeční činnost a růst.
POUŽITÍ
Používá se profylakticky k doplnění hladiny vitaminů skupiny B, při nebezpečí nedostatku vitaminu ve výživě, v rekonvalescenci po nemoci nebo operaci, při chronickém používání alkoholu a při jednostranné dietě. Je součástí vitaminových přípravků určených k výživě. Dále se používá jako doplňkové léčivo k léčbě kožních poruch, zánětlivých onemocnění sliznice dutiny ústní a jazyka, u některých nervových poruch a poruch sluchového orgánu. Používá se také jako doplněk k léčbě chudokrevnosti a zvýšené hladině tuků v krvi, jako doplňkové léčivo je přidáváno k přípravkům určených k léčbě jaterního onemocnění.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělost na nikotinamid.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Podobně jako u vitaminů skupiny B se mohou objevit alergické kožní reakce. Jinak při doporučených dávkách se nežádoucí účinky objevují pouze zřídka. Z hlediska výskytu nežádoucích účinků po poměrně vysokých dávkách a dlouhodobém používání (nadměrné hromadění tuků v tkáni, zvýšení bilirubinu v těle, zvýšené vylučování žaludeční kyseliny solné) je nutno se vyvarovat dlouhodobého užívání nikotinamidu.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Významné interakce nejsou známy. Vstřebávání vitaminu mohou ovlivnit léky určené ke snížení kyselosti žaludečního obsahu.
DÁVKOVÁNÍ
U člověka je denní potřeba této látky 10-20 mg částečně krytá produkcí vitaminu střevní mikroflórou. V polyvitaminových směsích k doplnění hladiny vitaminů se vyskytuje v rozdílné denní dávce okolo 10 mg-50 mg pro dospělé, u dětí od 3 do 12 let do 10 mg. V terapeutických indikacích při skutečně prokázaném nedostatku vitaminu PP v těle jsou určeny denní dávky 300-500 mg.
UPOZORNĚNÍ
Doporučuje se podávání nikotinamidu konsultovat s lékařem, především užívání jiných přípravků s obsahem vitaminů a minerálů.

UPOZORNĚNÍ: vždy se řiďte informacemi na příbalovém letáku, poraďte se o užívání s lékárníkem, nebo s lékařem.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Pokorný Pokorný | Web | 9. ledna 2010 v 12:19 | Reagovat

Velmi přehledný výčet vitamínů a jejich účinků na lidský organismus. Některé pasáže jsou formulovány velice odbornou termnoligií, což může určitou část populace odrazovat. Ale jinak vynikající.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama