Nevidím co vidíš ty, ani nevím ,co víš ty.
/Peter Chelsom a Adrian Dunbar/

Vitamíny

9. října 2009 v 12:48 | MUDr. Dimitris K A Č A R A S |  Poraďme si navzájom - rady pre zdravie
Vitamin A retinol
Vitamin B2 riboflavin
Vitamin D2 ergokalciferol
Vitamin B1 thiamin
Vitamin B5 pantothenová kyselina
Vitamin E tokoferol
Vitamin B11 listová kyselina
Vitamin B6 pyridoxin
Vitamin H biotin
Vitamin B12 kyanokobalamin
Vitamin C askorbová kyselina
Vitamin K fytomenadion
Vitamin P rufosid, rutin
Vitamin PP nikotinamid


vitamin A

Vitamin A (neboli retinol či axeroftol) patří do skupiny vitaminů rozpustných v tucích. Má význam pro řadu funkcí v organismu, je důležitým růstovým faktorem, je nezbytný pro normální funkci zraku, sliznic a kůže, je důležitý také pro syntézu steroidních hormonů v těle. Jeho hlavní účinky spočívají v buněčné regulaci a při diferenciaci buněk v těle. Zajišťuje také funkční slizniční bariéru bránící vstupu infekce do organismu. Při jeho nedostatku dochází především ke změnám na oční sítnici a epiteliální tkáni.
POUŽITÍ
Aplikuje se při prevenci hypovitaminózy, při nedostatečné absorbci tohoto vitaminu z potravy a při jeho zvýšené potřebě v období růstu a těhotenství, při kožních změnách s charakteristickým rohovatěním pokožky, při lupénce, u akné, při šerosleposti a jiných očních nemocech a při urogenitálním onemocnění a onemocnění sliznic dutiny ústní.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělost na vitamin A, u chronického onemocnění ledvin, u virového onemocnění jater,při chronickém alkoholismu, dále při stavech masivního předávkování vitaminu A (hypervitaminóza) projevující se hrubou kůží, suchými vlasy, zvětšením jater, zvýšenou sedimentací, zvýšenou hladinou vápníku a alkalické fosfatázy v krvi. Podávání vyšších dávek vitaminu A je přísně zakázáno u žen v těhotenství a u žen plánujících rodinu. U těhotných žen je třeba vzít v úvahu i ostatní zdroje retinolu v potravě.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Riziko zastavení růstu u dětí, bolesti hlavy, nevolnost, zvracení, nechutenství, průjmy, vypadávání vlasů, podráždění, zvýšení nitrolebečního tlaku, svědění, suchá, loupající se kůže. Při chronické otravě vitaminem A se mohou projevit i změny na kostech, odvápnění, lomivost, časné uzavírání štěrbin a bolestivé otoky na šíji.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Riziko vzniku zvýšeného nitrolebečního krevního tlaku zvyšuje současné podávání tetracyklinových antibiotik.
DÁVKOVÁNÍ
Denní dávka pro doplnění vitaminu v těle by neměla překročit 10 000 m.j., doporučená denní dávka k léčbě výrazné hypovitaminózy je 30 000 až 50 000 m.j. pro dospělé. Po této dávce dochází k rychlému zlepšení funkčních změn. Krátkodobě lze použít při kožním onemocnění i vyšší dávky. Spolu s jinými vitaminy se vitamin A podává preventivně v denních dávkách kolem 3 000 m.j. Dávkování individuálně konzultovat s lékařem, opatrnosti při podávání je třeba u těhotných žen. U těhotných žen se nesmí překročit dávka 10 000 m.j. vitaminu A za den.
UPOZORNĚNÍ
Pozor na období těhotenství - vitamin A je možno předávkovat. U těhotných žen je nebezpečí vzniku vrozených vývojových
vad plodu!!! Vyvarovat se vzniku akutní a zejména chronické otravy!

vitamin B1

Vitamin B1 (thiamin, někdy zvaný také aneurin) je rozpustný ve vodě. Vyskytuje se v lidském organismu ve vázaných formách. Účastní se přeměny cukrů v organismu a je významný také při přeměně alfa-oxokyselin. Thiamin je pravidelnou složkou multivitaminových přípravků.
POUŽITÍ
Používá se profylakticky jako ochrana před nedostatkem tohoto vitaminu v těle nebo při prokázaném nedostatku tohoto vitaminu, tj. při hypovitaminóze, která se projevuje únavou, často ztrátou chuti k jídlu, svalovou slabostí, závratěmi, bolestmi v kloubech, poruchami růstu, zrychlením srdeční činnosti, poklesem krevního tlaku, psychickými a nervovými poruchami. Jako doplňkové léčivo se používá také při zánětech nervů projevujících se u alkoholiků a těhotných žen, při léčbě hnisavých zánětů vlasových míšků čili tzv. furunklů, při pásovém oparu, u roztroušené sklerózy a také při terapii léčivy, která potlačují střevní floru syntetizující vitaminy skupiny B.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na thiamin.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Alergické kožní reakce.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Vitamin B1 zesiluje účinek některých lokálně používaných anestetických přípravků. Jeho vstřebávání snižují současně podávaná antibiotika a jiná chemoterapeutika, která potlačují střevní mikroflóru.
DÁVKOVÁNÍ
Udávaná denní potřeba thiaminu je asi 1,5 mg, při profylaktickém podávání v polyvitaminových přípravcích se pohybují denní dávky pro dospělé a děti nad 12 let v rozmezí 0,25-1,5 mg. Pro menší děti jsou doporučovány dávky poloviční. Doporučovaná terapeutická dávka stanovená lékařem se však může pohybovat až v rozmezí 25-100 mg.
UPOZORNĚNÍ
V těhotenství a při kojení není podávání zakázáno. Pozor - při předávkování nebo při dlouhodobém používání vyšších dávek thiaminu se mohou objevit alergické projevy, jako senná rýma, kopřivka apod. Při objevení se nežádoucích účinků se ihned
poraďte s lékařem!

vitamin B11

Kyselina listová patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě, je velmi důležitá pro lidské tělo. Někdy je označována jako vitamin B11. Je nezbytným faktorem pro syntézu nukleových kyselin v buňkách čili má významnou úlohu při obnově buněk a také velký význam pro krvetvorbu . Je důležitá i pro funkci nervového systému. Spotřeba kyseliny listové je v těhotenství zvýšena.
POUŽITÍ
Používá se profylakticky jako ochrana před hypovitaminózou, neboť k nedostateku kyseliny listové v těle může dojít i při vysokém příjmu potravou v důsledku nedostatečného vstřebání. Terapeuticky u pacientů s poruchami vstřebávání a také těhotným ženám, které mohou mít relativní nedostatek kyseliny listové z důvodu nadměrného požadavku plodu. Používá se také u těch pacientů, kteří dlouhodobě užívají léčiva zasahující do přeměny kyseliny listové - k těm léčivům patří trimethoprim, methotrexat, perorální antikoncepční přípravky, fenytoin.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na tento vitamin, při chudokrevnosti z nedostatku vitamin B12,při útlumu kostní dřeně.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Nežádoucí účinky nebývají časté. U přecitlivělých osob se může vyskytnout svědění, zčervenání kůže, někdy až ke křeči svalstva průdušek. Po velkých dávkách kyseliny listové může dojít k předrážděnosti, popř.k mírným zažívacím obtížím.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Kyselina listová při současném užívání se sulfonamidy snižuje jejich účinek sulfonamidů a také mírně snižuje resorpci železa. Naopak účinek kyseliny listové je snížen barbituráty, perorálně užívanými antikoncepčními přípravky a některými léky určenými k léčbě epilepsie. Její vstřebávání snižují soli železa.
DÁVKOVÁNÍ
Kyselina listová je součástí mnoha multivitaminových směsí, u nichž je profylaktická denní dávka 400 mikrogramů pro dospělé a děti od 12 let, poloviční denní dávka pro děti od 3 do 12 let. Samotná základní účinná látka je vázána na lékařský předpis a pak její perorální terapeutické dávky se pohybují v rozmezí 0,01-0,02 g. Těhotným ženám se profylakticky podává 200-500 mikrogramů kyseliny listově denně zejména v zimních měsících a na začátku jara, kdy je málo listové zeleniny ve stravě
UPOZORNĚNÍ
Zvýšený příjem kyseliny listové v těhotenství a v období kojení konsultovat s lékařem! Při výskytu nežádoucích účinků nebo
jiných neobvyklých reakcí vyhledejte svého ošetřujícího lékaře!

vitamin B12

Vitamin B12 čili kyanokobalamin je velmi důležitým vitaminem pro člověka, neboť je nezbytně nutný pro krvetvorbu , spolupůsobí při biosyntéze nukleových kyselin, při buněčném dělení a má také významnou úlohu má při přeměně cukrů, tuků a bílkovin.
POUŽITÍ
Používá se k doplnění hladiny vitaminu v těle při jeho nedostatku způsobeném nedostatečným vstřebáváním v důsledku onemocnění střev, slinivky břišní nebo při infekcích bakteriálního nebo parazitárního typu. K léčbě určitého typu chudokrevnosti se však nepodává perorálně, jeho podání probíhá pod lékařským dohledem. Kyanokobalamin je také součástí léčiv používaných při onemocnění jater a přípravků určených k celkové výživě. Používá se i ke zlepšení různých nervových příznaků jako je mravenčení, kvalitativně změněná citlivost organismu, zhoršení svalové koordinace, ztráta pociťování vibrací, náladovost, zhoršení paměti, duševní výkonnosti, stavy psychózy.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na vitamin B12 a při změně velikosti zrakového nervu.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Alergické kožní reakce.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Léky ovlivňující jeho vstřebávání nebo jeho přeměnu v organismu. Opatrnosti je třeba při užívání tetracyklinových antibiotik.
DÁVKOVÁNÍ
Vitamin B12 se nevydává bez lékařského předpisu, ve volně prodejných lécích je pouze jako součást multivitaminových přípravků v dávkách 0,5 - 6 mikrogramů. Terapeutické dávky jsou násobně vyšší.
UPOZORNĚNÍ
Užíváte-li jiné léky na lékařský předpis nebo bez něj, poraďte se předem s lékařem!

vitamin B2

Vitamin B2 neboli riboflavin patří do skupiny vitaminů rozpustných ve vodě. Je součástí řady enzymových systémů, podílí se téměř na všech oxidoredukčních procesech, které probíhají v buňkách.
POUŽITÍ
Používá se v kombinaci s jinými vitaminy skupiny B při nedostatku těchto vitaminů v těle, tj. v období jeho zvýšené spotřeby - růstu, puberty, zvýšené fyzické námaze, při rekonvalescenci, únavě, celkovém vyčerpání, při jednostranné dlouhotrvající nepřiměřené stravě, u pacientů s rychlým úbytkem na tělesné váze. Léčebně se používá také u zánětu jazyka, u kožního onemocnění charakteristického výtokem mazu, u rozsáhlých popálenin, u dlouhotrvajících horečnatých stavů, při zánětech ústních koutků a při rekonvalescenci po zánětlivých chorobách.
NEPODÁVAT PŘI:
stavech přecitlivělosti na riboflavin.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Při použití vyšších dávek tohoto vitaminu může dojít ke svědění a k výskytu kvalitativně změněné citlivosti jedince, popř. ke žlutému zabarvení moče, které je způsobeno vylučováním nevyužitého vitaminu B2.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Při současném podávání léčiv zeskupiny fenothiazinů a tricyklických depresiv byla zaznamenána zvýšená potřeba vitaminu B2.
DÁVKOVÁNÍ
Denní potřeba riboflavinu u člověka je 1,5-1,8 mg, vyšší potřeba je v období těhotenství, kojení a období růstu. Doporučovaná denní dávka při hypovitaminozách je 10-30 mg riboflavinu perorálně. Dětem od tří do 12 let denní dávka pouze do 10 mg. Dětem mladším 3 let by neměla být tato účinná látka aplikována. Dávkování bývá převážně individuální, konzultovat s lékařem!
UPOZORNĚNÍ
Zvýšené požadavky všech vitaminů jsou v období těhotenství a při kojení. O vhodnosti užívání směsí vitaminů se poraďte s
lékařem!

vitamin B5

Název kyseliny pantotenové, označované také jako vitamin B5, znamená "všude se nacházející". Kyselina pantotenová je skutečně přítomna ve všech tělesných tkáních . Je totiž součástí velmi důležitého koenzymu A, který se zúčastňuje biologicky důležitých reakcí při metabolismu cukrů a tuků. Kromě toho je tento vitamin důležitý pro tvorbu mastných kyselin, steroidních látek, porfyrinů, vitaminů a aminokyselin v těle a je zodpovědný za metabolismus rychle se obnovujících buněk kůže a sliznic .
POUŽITÍ
Používá se při nedostatku vitaminu v těle, jako součást polyvitaminových přípravků slouží také k odstranění únavy, při předrážděnosti, při poruchách spánku. Lokálně se tento vitamin používá na urychlení hojení ran, při likvidaci zánětlivých procesů sliznice. Používá se k léčbě povrchových a mechanických poškozeních kůže bez infekčních ložisek. Při nedostatku tohoto vitaminu dochází k degeneraci nervů a svalů, proto slouží jako doplňkové léčivo při zánětech četných nervů, u svědivých kožních projevů, také u zánětů horních cest dýchacích, u zánětu dutiny ústní a hltanu - tedy všude tam, kde je nutné udržet funkci rychle se obnovujících buněk sliznic a kůže.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na kyselinu pantothenovou, opatrnosti je třeba při léčbě streptomycinem.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Velmi zřídka se mohou vyskytnout alergické kožní reakce, zčervenání kůže, bolest hlavy.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Mění sílu a délku účinku některých léků vyvolávajících svalové uvolnění.
DÁVKOVÁNÍ
Denní potřeba pro člověka se odhaduje na 10-20 mg vzhledem k tomu, že lidský organismus přijímá značné množství vitaminu potravou. Současně s komplexem jiných vitaminů k harmonizaci organismu postačí denní dávka 10 mg, k terapeutickému použití se ústně mohou podávat násobně vyšší dávky až 100 mg i více dospělým a dětem starším 12 let, u dětí mladších se dávky snižují na 25-50 mg v závislosti na věku.
UPOZORNĚNÍ
Vždy konsultovat dávkování s lékařem!

vitamin B6

Vitamin B6, pyridoxin, se skládá ze tří forem - pyridoxinu, pyridoxalu a pyridoxaminu. Patří do skupiny ve vodě rozpustných vitaminů B a je nesmírně důležitý jako koenzym pro řadu metabolických (dekarboxylačních a transaminačních) přeměn v těle.
POUŽITÍ
Používá se jako prevence nedostatku vitaminu z potravy, při zvýšené potřebě vitaminu u těhotných a kojících žen, pak k léčbě sníženého množství pyridoxinu v těle, což se projevuje především zvýšenou nervosvalovou dráždivostí vedoucí u dětí až ke křečem, mazotokovými změnami kůže, záněty sliznice dutiny ústní. Účinná je jeho aplikace také při chudokrevnosti a při nervových obtížích. Jako doplňková látka se používá také při toxických projevech ozáření a při dlouhodobé terapii perorálními antikoncepčními přípravky, penicilaminem, isoniazidem a hydralazinem.
NEPODÁVAT PŘI:
přecitlivělosti na pyridoxin.
NEŽÁDOUCÍ ÚČINKY
Ojediněle se mohou vyskytnout alergické kožní reakce. Po vysokých dávkách vitaminu B6 se mohou objevit zvýšené hladiny jaterních transamináz.
MOHOU SE UŽÍVAT I JINÉ LÉKY?
Řada léčiv při dlouhodobé terapii - perorální antikoncepční přípravky, penicilamin, isoniazid, hydralazin - snižuje hladinu pyridoxinu v těle. Pyridoxin snižuje účinek levodopy, což je důležité při léčbě parkinsonismu.
DÁVKOVÁNÍ
Profylaktické podávání pyridoxinu se pohybuje do 5 mg denně, tato dávka je však snížena při použití směsi s jinými vitaminy a minerálními solemi do O,5-2 mg. Terapeutické dávkování bývá individuální. Obvyklá terapeutická perorální dávka 20 - 40 mg denně, u některých typů anémií se může dávka zvýšit až na 500 mg pyridoxinu/den.
UPOZORNĚNÍ
Při výskytu neobvyklých reakcí se poraďte s lékařem! Dávky v období těhotenství a při kojení také konzultovat s lékařem!

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama