Nevidím co vidíš ty, ani nevím ,co víš ty.
/Peter Chelsom a Adrian Dunbar/

Červenec 2009

Puškvorec a jeho účinky

23. července 2009 v 15:41 | Renka |  Poraďme si navzájom - rady pre zdravie

Puškvorec obecný

Puškvorec obecný je vytrvalá bylina dorůstající výšky nejčastěji 50-150 cm. Na bázi vyrůstá z až 3 cm silného plazivého oddenku. Celá rostlina je charakteristická svou nápadnou aromatickou vůní, což je nápadné zvláště při rozlomení oddenku.

Mokřadní rostlina, nejčastěji roste na březích stojatých a pomalu tekoucích vod.


Sbíraná část

Kořen - oddenek (Calami radix)

Použití

Amarum - aromatikum, stomachikum, diuretikum. Oddenky se používají jako hořčina, k uvolnění křečí v zažívacím ústrojí, při zánětech žaludku a poruchách trávení, při dyspepsiích různého původu, anorexii a subaciditě. Puškvorec se osvědčil ke zlepšení fyzického stavu u stařeckých pacientů a po vyčerpávajících chorobách. Zevně se doporučuje k prokrvení kůže, urychluje hojení při zánětech v ústech a hltanu. V lidovém léčitelství našla droga uplatnění jako nervinum, připisuje se jí též analgetický, krvetvorný a antirachitický účinek. V lékařství, potravinářství a při výrobě žaludečních likérů se používá již od starověku (Indie, Egypt, Řecko). U nás se stal oblíbenou léčivkou a kořením již v 17. stol.Zázvor - /Ďumbier/ a jeho liečivé účinky

23. července 2009 v 15:27 | Renka |  Poraďme si navzájom - rady pre zdravie


Zázvor

Zajímavosti

Slovenský název této rostliny ďumbier dal název nejvyššímu vrchu Nízkých Tater.


ZÁZVOR - zdravý všelék

zazvor2.jpg
Zázrak jménem zázvor

Zázvor obecný (Zingiber officinale) je vytrvalá bylina, která se pěstuje pro dužnaté, hlízovité ztlustlé oddenky, které bývají až 10cm dlouhé. Obsahuje éterické oleje, zázvorovou silici a štiplavě ostrou látku zvanou gingerol.


Jak zázvor působí?

Zázvor v různých formách dodává jídlu aroma a současně pozitivně ovlivňuje naše zažívání a pomáhá odbourávat tuk. Aktivuje srdečně-cévní systém, pomáhá při žaludečních a zažívacích potížích, snižuje hladinu cholesterolu. Pálivá chuť zázvoru zahřívá tělo a je antibakteriální. Celkově působí proti nevolnostem, plynatosti a nadýmání. Rozpouští hleny, má protizánětlivé účinky a má pozitivní vliv na krevní oběh. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi a v játrech a zvyšuje produkci žluče. S úspěchem se používá při kinetózách (cestovní nevolnosti) a těhotenských nevolnostech (jen v malém množství). Při chřipce a nachlazení pomáhají zázvorové koupele, napařování a čaj. Silice mírně dráždí, dezinfikuje a prokrvuje pokožku. Pomáhá při bolestech hlavy a stavech napětí.
Ale pozor - to zdaleka není vše - zázvor je totiž vyhlášeným afrodiziakem!


Kam s ním?

Užívanou částí zázvoru je rozvětvený, dužnatý oddenek. Používá se čerstvý-jemně nastrouhaný, nebo sušený, také se nakládá, kanduje (pak je z něj výborný pamlsek), připravuje se z něj olej a esence.Úplně nejčastěji se však používá jako koření na vařená jídla a pečivo. Vytvořit z něj však můžete zázvorové pivo a zázvorovou limonádu, oblíbený je také zázvorový čaj (snadno jej připravíte zalitím ½ lžičky mletého zázvoru 1/4 l vřelé vody). Zázvor vás překvapí příjemnou, kořeněnou chutí s nádechy citronu a květin.
Jak na to?
  • Pro podporu trávení a krevní cirkulace pijte několikrát denně čaj připravený z 0,5-1 g suchých kořenů zázvoru ve 150 ml horké vody.
  • Abyste zmírnili nevolnost (prevence a léčba kinetóz - cestovní nevolnosti) užívejte 1 gram suchého zázvorového prášku 30 minut až 4 hodiny před cestou.

Smí zázvor každý?

Zázvor bývá dobře snášen. Maximálně v dávkách nad 5 gramů denně hrozí větší riziko spojené s žaludeční nevolností, pálením žáhy, průjmem a srdečními poruchami. Užíváte-li léky proti překyselení žaludku (antacida), léky na snížení krvácení, léky na srdce a jste-li diabetik, poraďte se o užívání zázvoru s lékařem!

Strih

2. července 2009 v 19:03 | Renka |  Moja práca - môj koníček


Deň po strihaní...domáca úprava.